Основните принципи на лосарството

Основните принципи на лосарството

Основните принципи на лосарството

Blog Article



Водата от чешмата е по-добре да се остави да престои един ден преди поливката.

). През последните години се появиха и нови, силно вредоносни патогени, причинители на екскориозата (

Белите вина имат комплексен аромат, доминиран от цитрусови плодове и нюанси на билки, зелена трева и диви цветя.

Сите три реони се одликуваат со конкретни климатско-почвени услови, кои се предуслов за сортиментот на при подигање на лозови насади.

Полезно  ПлевелиБолестиНеприятелиКарантинаБио ЗемеделиеБио КонтролГОРИСЕЛЕКЦИЯХРАНИ агро практикиЗЪРНОПРОИЗВОДСТВОТЕХНИЧЕСКИ КУЛТУРИЗАЛЕНЧУКО ПРОИЗВОДСТВООВОЩАРСТВОЛОЗЕБИО АГЕНТИАгро ПрогнозаВИЗУАЛНА ДИАГНОСТИКА

В областта на биологията на лозата са проучени формирането на съцветията, родовитостта на пъпките и студоустойчивостта им. Световна известност имат изследванията в областта на физиологията на лозата. Проучват се най-новите методи и средства за борба с вредителите по лозата. Разработват се методически въпроси в областта на половата хибридизация, клоновата и фитосанитарната селекция.

която също се открива в заразени стърготини, и при стратификация на присадените лозички дава симптоми.

Во минатото, лозарство лозаро-овоштарската насока, денес преточена во насоката овоштарство, лозарство и винарство, претставува една од најстарите насоки на Факултетот за земјоделски науки и храна во Скопје, низ која профилирале голем број генерации студенти, кои во континуитет заземаат значајна улога во развојот на земјоделските стопанства.

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

Водата се разпределя РАВНОМЕРНО по дължината на лозовия ред;

кор. проф. дсн Минчо Кондарев и проф. Велко Велков, допринесли много за съвременното развитие на лозарството и овощарството в България.

Водеща медийна компания в сферата на селското стопанство!

Позначајни промени на сортиментот се случуваат за време на Отоманската Империја, кога акцент се става на производството на трпезно грозје. Од позначајните трпезни сорти во овој период се: чауш, црвен и црн валандовски дренок, бело зимско, кончанка и др.

Каталог Новини § Съвети Контакти ПОЛИТИКИ И УСЛОВИЯ

Report this page